Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
2.1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Lufta hyn në një fazë të re? New York Times: Amerika do ndihmojë në transferimin e tankeve sovjetike në Ukrainë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Administrata Biden do të punojë me aleatët për të transferuar tanke të prodhuara nga sovjetikët për të forcuar mbrojtjen e Ukrainës në rajonin lindor të vendit Donbas, tha të premten një zyrtar amerikan për New York Times.

Vendimi për të vepruar si ndërmjetës për të ndihmuar në transferimin e tankeve të prodhimit sovjetik, të cilat trupat ukrainase dinë t’i përdorin, vjen në përgjigje të një kërkese të presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky. Kjo shënon herën e parë në luftë që Shtetet e Bashkuara kanë ndihmuar në transferimin e tankeve.

Zyrtari i ka thënë Times se transferimet do të fillonin së shpejti, por nuk pranoi të thoshte se sa tanke do të dërgoheshin, ose nga cilat vende do të vinin. Ata do të lejojnë Ukrainën të kryejë sulme artilerie me rreze të gjatë ndaj objektivave ruse në Donbas, tha zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti sepse nuk ishte i autorizuar të fliste publikisht.

Dërgimi i tankeve mund të jetë një sinjal tjetër i një faze të re në luftë, e cila vazhdon prej pesë javësh dhe është mbizotëruar nga sulmet ruse në qytetet dhe instalimet e Ukrainës nga ajri, dhe një avancim i ngecur rus në terren. Në fillim të kësaj jave, zyrtarët rusë treguan se po ripërqendronin përpjekjet e tyre në Ukrainën lindore, ku separatistët e mbështetur nga Rusia kanë luftuar me ushtarët ukrainas që nga viti 2014.

Zelensky u bëri thirrje të dielën aleatëve të NATO-s që të sigurojnë tanke dhe avionë , përveç armatimit antitank dhe kundërajror që janë bërë një element kryesor i transferimit të armëve në Ukrainë nga Perëndimi. I frustruar nga ajo që ai e sheh si një ritëm të ngadaltë të transfertave të armëve, z. Zelensky kërkoi posaçërisht tanke, në komentet një ditë pasi Presidenti Biden u takua me zyrtarë të lartë ukrainas në Poloni.

Presidenti, i zemëruar kritikoi Perëndimin për atë që ai e quajti “Ping-Pong” në lidhje me transferimet e armëve. “Kam biseduar me mbrojtësit e Mariupolit sot,” tha ai, duke iu referuar qytetit të rrethuar që ka qenë nën një sulm nga Rusia për katër javë. “Sikur të kishin 1 për qind të guximit ata që kanë menduar për 31 ditë se si të dorëzojnë dhjetëra avionë dhe tanke.”

Në të kaluarën, administrata e Bidenit është përpjekur t’i quajë armët që po i ofron Ukrainës si mbrojtëse dhe është fokusuar në armë më të vogla dhe lehtësisht të lëvizshme. Por ndërsa lufta ka përparuar, përkufizimi i mbrojtjes është bërë më elastik.

Ukraina kishte gjetur tashmë një burim tankesh, duke kapur të paktën 161 nga Rusia në fushën e betejës, sipas faqes së analizës ushtarake Oryx , megjithëse Rusia ka shkatërruar gjithashtu një numër tankesh ukrainas. Nga ana e saj, Rusia ka kapur 43 tanke ukrainase, sipas analistëve që studiojnë foto dhe video në mediat sociale.

Të mërkurën, zyrtarët e administratës Biden, duke cituar inteligjencën e deklasifikuar amerikane , thanë se Presidenti Vladimir Putin ishte keqinformuar nga këshilltarët e tij për problemet e ushtrisë ruse në Ukrainë. Inteligjenca, thanë zyrtarët amerikanë, tregoi gjithashtu atë që dukej të ishte tension në rritje midis zotit Putin dhe ministrit të tij të mbrojtjes, Sergei K. Shoigu, i cili dikur ishte ndër anëtarët më të besuar të rrethit të brendshëm të Kremlinit. /Përshtatur nga New York Times

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img