Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
37 %
0.5kmh
0 %
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
21 °
Die
20 °
Hën
15 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

‘Lufta e Kosovës ishte e drejtë dhe çlirimtare’, Avdullah Hoti bojkoton takimin me Vuçiç në SHBA

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

9d9fec13360baa9813c8b72b695520b2

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti vetëm pak minuta më parë ka deklaruar se nuk do të marrë pjesë në takimin e datës 27 qershor në Uashington.

Ky vendim vjen pas akuzave të Gjykatës Speciale të Hagës ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe Kadri Veselit, të cilët akuzohen për krime lufte.

Hoti shprehet se do të kthehet në Kosovë për t’u marrë me situatën, ndërsa thotë se e ka njoftuar edhe amvasadorin Grenell.

Më parë Hoti ka dalë në mbështetje të Thaçit dhe Veselit, duke u shprehur se lufta në Kosovë ishte e drejtë dhe çlirimtare.

“Për shkak të zhvillimeve të reja në Prishtinë si rezultat i akuzave të dorëzuara nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, më duhet të kthehem në Prishtinë për tu marrë me situatën.

E kam njoftuar Ambasadorin Grenell se nuk mund të marrë pjesë në takimin e datës 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë”, njofton Hoti.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img