Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
42 %
4.6kmh
0 %
Sht
31 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

LSI kërkesë SPAK, KLSH dhe Prokurorisë: Nisni hetim mbi shpërdorimin në Kaskadën e Drinit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Dy deputetët e LSI, Petrit Vasili dhe Erisa Xhixho, në një kërkesë zyrtare drejtuar SPAK, Prokurorisë së Tiranës dhe Kontrollit të Lartë të Shtetit kërkojnë verifikimin dhe nisjen e hetimeve mbi atë që e quajnë shpërdorimin me pasoja të rënda të Kaskadës së Drinit.

Sipas tyre, ky shpërdorim lidhet me shkëmbimin dhe blerjen e energjisë elektrike me pasoja të rënda dhe me dëm ekonomik. Në kërkesën e tyre, drejtuar institucioneve dy deputetët e LSI thonë kanë paraqitur fakte dhe prova mbi këto abuzime.

albsig

spring

Sipas tyre në këto abuzime janë kryer veprat penale të “Shpërdorimit të Detyrës”, “Korrupsionit Pasiv dhe Aktiv të personave që ushtrojnë funksione publike”, “Vjedhje e Pasurisë së Shtetit duke Shpërdoruar Detyrën e Kryer në Bashkëpunim”, “Falsifikim i Dokumenteve”, “Ushtrim i Ndikimit të Paligjshëm ndaj Personave që Ushtrojnë Funksione Publike”.

Letra e LSI drejtuar SPAK by Newsbomb Albania on Scribd

Letra e LSI drejtuar KLSH by Newsbomb Albania on Scribd

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img