LSI depoziton në Kuvend projektligjin për vullnetarizmin, Mehmetaj:Ndihemi mirë që ecim përpara. Ja drafti i propozuar

Publikuar tek: politike, më 22:01 21-10-2015 LSI depoziton në Kuvend projektligjin për vullnetarizmin, Mehmetaj:Ndihemi mirë që ecim përpara. Ja drafti i propozuar

Lëvizja Socialiste për Integrim ka depozituar sot në Kuvend një projektligj të ri, që ka të bëjë me vullnetarizmin. Grupi parlamentar i LSI-së ka dorëzuar draftin, që sipas tyre do të zgjidhë shumë probleme të të rinjve.

Deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj  tha se ky është një projektligj i munguar dhe shumë i kërkuar nga të rinjtë dhe shoqëria civile.

“Ligji për vullnetarizmin ka qenë një ndër pikat tona kryesore në programin për rininë dhe sot ndihemi mirë që më në fund mund ta shtyjmë këtë proces përpara.

Puna për hartimin e këtij ligji ka nisur rreth dy vite më parë dhe nuk bëhet fjalë vetëm për një ligj, por për një politikë të dedikuar për vullnetarizmin. Të rinjtë e Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë punuar për rreth dy vite në konsultime të vazhdueshme me shoqërinë civile dhe të rinjtë në gjithë Shqipërinë, duke e shoqëruar këtë dhe me mjaft aksione konkrete të vullnetarizmit nga ana e LRI-së, e cila ka provuar në terren domosdoshmërinë e madhe të këtij ligji. Aksione këto që kanë qenë të larmishme të shumta dhe kanë prekur një sërë fushash të vullnetarizmit. Këto janë shtrirë përgjatë në kohë qysh prej themelimit të LRI-së si organizatë.

Interesi i të rinjve dhe qytetarëve është gjithmonë e më shumë në rritje sa i takon punës vullnetare dhe dëshirës për të qenë aktiv në komunitet dhe social në përditshmëri, por mungesën e një strategjie për vullnetarizmin dhe një kuadri ligjor rregullator në këtë aspekt e bën të vështirë për institucionet të hapin dyert për vullnetarët dhe gati të pamundur për qytetarët të tregohen vullnetarë ose të kryejnë punë vullnetare.

Bashkimi Evropian rekomandon formalizimin e punës vullnetare si një mundësi për të nxitur një shoqëri aktive, për të shtuar solidaritetin në komunitet dhe njëkohësisht për të rritur kapacitetet personale të individit.

Ky ligj që kemi depozituar sot do të rregullojë marrëdhëniet midis aktorëve pjesëmarrës në fushën e vullnetarizmit si dhe do të përcaktojë hapësirën vepruese, gjithashtu do të shërbejë si ura që do të lidh institucionet shtetërore qendrore dhe lokale me vullnetarizmin si proces.

Ligji parashikon detyrat dhe evidenton të drejtat duke bërë të mundur bashkëpunimin e subjekteve në arritjen e asaj që quhet e mira e përbashkët.

Pra ky është një ligj dedikuar vullnetarizmit, por mbi të gjitha vullnetarëve. Përgjatë kësaj periudhe dyvjeçare pune, komunikimi ynë ka qenë i vazhdueshëm edhe me ekspertizën ndërkombëtare, e cila ka mbështetje maksimale për këtë nisëm. Gjithashtu, për ne është e rëndësishme që maxhoranca në tërësinë e saj e ka kthyer vëmendjen drejt vullnetarizmit, pasi kështu do zhvillojmë një politikë gjithëpërfshirëse dhe në shërbim të qytetarëve.

Ne kemi bindjen se depozitimi i këtij ligji në Kuvend ndër të tjera do të nxisë një debat të gjerë qytetar mbi vullnetarizmin dhe gjithashtu do i hapë rrugën një sërë nismave të tjera të ngjashme”, tha Mehmetaj.

{gallery}lsidraft{/gallery}

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011061906814575
array(1) { ["section"]=> string(122) "lsi-depoziton-ne-kuvend-projektligjin-per-vullnetarizmin-mehmetaj-ndihemi-mire-qe-ecim-perpara-ja-drafti-i-propozuar-23671" }