Tirana
fog
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
20 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
3 °
E martë, 18 Janar, 2022
spot_img

Lorik Cana i bashkohet thirrjeve për bojkotin e koncertit të Bregovic: Serbia asnjëherë nuk kërkoi falje, nuk do t’i mbyllim sytë!

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ardhja e këngëtarit serb Goran Bregovic ka nxitur reagime të ashpra te shumë figura të njohura.

Më herët tifozat kuq e zi, përmes një postimi në faqen e tyre në Facebook kërkuan nga Bashkia e Korçës që të tërhiqet nga axhenda e planivikua për festivalin e birrës ardhja e Bregovic.

Së fundmi, reagimin e tyre e ka shëprndarë në story edhe Lorik Cana, i cili bie dakord me fjalët e tifozëve dhe është PRO bojkotit të koncertit të artistit serb.

Postimi i plotë:

“Ne deri sot kemi marrë shumë kërkesa nga anëtarët tona nga gjitha trevat që të ndalojmë me trupat tanë paraqitjen e këngëtarit serb që motivonte paramilitarët serb me këngët e tij për të bërë masakra mbi popullatën civile në shumë qytete të Kosovës. Afro 2000 varreza janë të hapura pa varre në Kosovë sepse kriminelet i zhduken edhe trupat.

Mbi 12.000 viktima lufte. Serbia asnjëherë nuk kërkoi falje. Pyesim Bashkinë e Korçës a ka mundur ndonjë artist shqiptar të performoj në ndonjë festival në Serbi? Përgjigja e vetme është JO. Për më tepër radiot në Serbi ndalojnë transmetimin e këngëve të Dua Lipës e Rita Ores vetëm se ato janë shqiptare. Prandaj para këtij racizmi shtetëror që i’u bëhet shqiptarëve nuk do ti mbyllim sytë. Në mënyrë që festivali të mbahet dhe të mos përfundoj ashtu si nuk duhet, ne edhe njëherë po e përserisim: TËRHIQENI Bregoviçin nga festivali i Korçës.Kjo është thirrja e fundit!”

111
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img