Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0kmh
75 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
25 °
Die
23 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Logo për 100 vjetorin e Tiranës, vazhdon votimi, dhe pak ditë për të zgjedhur logon që doni për kryeqytetin

spot_img

Lajme të ngjashëm

62ea9722754df15a0223cfa59f5e4961

Viti 2020 shënon 100 vjetorin e shpalljes së Tiranës kryeqytet i Shqipërisë. Krahas shumë aktiviteteve, Bashkia e Tiranës ka vendosur të hapë dhe një konkurs për të zgjedhur logon e 100 vjetorit.

Në faqen zyrtare të Bashkisë në internet janë publikuar katër modele logosh, nga të cilat vetëm ajo që do të marrë më shumë vota do të përzgjidhet si simbol për 100 vjetorin e Tiranës kryeqytet.

Në fotot e mëposhtme mund të shikoni katër modelet e publikuara në faqen zyrtare të Bashkisë Tiranë dhe votat respektive për secilën logo, ndërsa edhe ju mund të bëheni pjesë e votimit.

Më 11 shkurt të vitit 1920 qeveria e dalë nga Kongresi i Lushnjës u vendos në Tiranë, duke e shpallur kështu zyrtarisht kryeqytet i vendit. Në këtë datë vlerësohet historikisht ardhja e qeverisë shqiptare në Tiranë me në krye Sulejman bej Delvinën dhe pritja iu bë asaj nga populli tiranas.

Kater modelet e logove dhe votat respektive:
Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Më shumë

spot_img