Tirana
few clouds
23 ° C
23 °
23 °
40 %
4.1kmh
20 %
Pre
23 °
Sht
16 °
Die
20 °
Hën
25 °
Mar
23 °
E premte, 14 Maj, 2021
spot_img

LISTA/ 45 deputete do të përfaqësojnë zërin e grave në Parlamentin e ri, nga më e moshuara Luljeta Bozo te 22 vjeçarja Andia Ulliri

spot_img

Lajme të ngjashëm

Nga 140 deputetë që do të jenë pjesë e parlamentit të ri, i cili pritet të mblidhet në shtator, 45 do të jenë gra. 

Në listën e deputeteve që do të hyjnë për herë të parë në Kuvend janë: Najada Çomo, Luljeta Bozo, Edona Bilali, Pranvera Resulaj, etj nga lista e PS dhe Ina Zhupa, Flutura Açka, Andia Ulliri, Zheni Gjergji etj nga lista e PD-së.

Ajo ç’ka vihet re në përfqësimin e zërit të grave në parlament këtë here, është prania e deputetes më të vjetër në moshë Lujeta Bozo, e cila kryesoi listën e Partisë Socialiste në qarkun e Tiranës dhe mori 5437 vota, ndërsa Andia Ulliri do të jetë deputetja më e re. 22 vjeçarja, e cila ishte renditur e 6-ta në listën e PD-së për qarkun e Durësit, grumbulloi 5595 vota.

Në radhët e Partisë Socialiste më e votuara ishte ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku, e ndjekur nga Aurora Mara dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu.

Ndërsa në radhët e Partisë Demokratike, deputetja që grumbulloi më shumë vota ishte Grida Duma me 8691 vota, e ndjekur nga Orjola Pampuri.

Deputetet e PS-së:

1.Luljeta Bozo

2.Najada Çomo

3.Ogerta Manastriliu

4.Etilda Gjonaj

5.Elisa Spiropali

6.Belinda  Balluku

7.Ermonela Valikaj

8.Klotilda Bushka

9.Milva Ikonomi

10.Klodiana Spahiu

11.Edona Bilali

12.Gerta Duraku

13.Aurora Mara

14.Lindita Nikolla

15.Shpresa Marnoj

16.Evis Kushi

17.Desantila Tahiraj

18.Lindita Buxheli

19.Antoneta Dhima

20.Tatiana Piro

21.Hatixhe Konomi

22.Enslemvera Zake

23.Blerina  Gjylameti

24.Olta Xhaçka

25.Mirela Kumbaro

25.Pranvera Resulaj

26.Anila Denaj

Deputetet e PD-së:

27.Emilja Koliqi

28.Greta Bardeli

29.Lindita Metaliaj

30.Dhurata Çupi

31.Merita Bakiu

32.Andia Ulliri

33.Jorida Tabaku

34.Albana Vokshi

35.Grida Duma

36.Mesila Doda

37.Orjola Pampuri

38.Flutura Açka

39.Zheni Gjergji

40.Eralda Tase

41.Ilda Dhori

42.Sorina Koti

43.Ina Zhupa

Deputetet e LSI-së:

44.Monika Kryemadhi

45.Erisa Xhixho

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img