Tirana
few clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
2.1kmh
20 %
Mar
3 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Lirohet plotësisht kanali i Suezit, anija gjigante “Evergreen” bllokoi për një javë transportin detar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Anija gjigante “Evergreen” që bllokoi Kanalin e Suezit për gati një javë është liruar sot. Lajmi është konfirmuar nga autoritetet egjiptiane.

Anija me flamurin e Panamasë,”Ever Green”, kishte devijuar rrugën e saj gjatë një stuhie rëre. “Evergreen” bllokoi një nga rrugët më të ngarkuara të tregtisë në botë, duke detyruar kompanitë të ri-drejtojnë anijet dhe duke shkaktuar radhë të gjata. Për të zhvendosur anijen 224,000 ton, u pastrua rreth 30,000 metra kub rërë.

Pamjet televizive në Egjipt treguan se anija ishte në një pozicion të drejtë përgjatë kanalit duke e bllokuar plotësisht atë. 

Kanali i Suezit, i cili lidh Mesdheun me Detin e Kuq, siguron rrugën më të shkurtër detare midis Azisë dhe Europës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img