Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
50 %
3.1kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
33 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

‘Liro Navalnyn’, Joe Biden kërcënon presidentin rus Putin: Nëse paguan talebanët për të na vrarë, merr masat e duhura

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c96a842e205389f3c8d0da65491c25f3

Rritet presioni ndaj Vladimir Putin për të lënë të lirë kryeopozitarin Alexei Navalny.  

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka telefonuar homologun e tij rus dhe i ka kërkuar qetësi në marrëdhëniet ndërkombëtare.

Biden gjithashtu i kërkoi të ruajë hapësirën për diplomaci, duke i thënë udhëheqësit rus se të dy kombet duhet të finalizojnë një zgjatje pesë-vjeçare të një traktati të kontrollit të armëve para se të skadojë në fillim të muajit tjetër.

Ndryshe nga paraardhësit e tij, Biden nuk ka mbajtur shpresë për një “rivendosje” në marrëdhëniet me Rusinë, por në vend të kësaj ka treguar se ai dëshiron të menaxhojë mosmarrëveshjet me ish-armikun e Luftës së Ftohtë pa zgjidhur domosdoshmërisht ato ose përmirësuar marrëdhënien.

Sipas mediave amerikane, Biden i tha Putinit se administrata e tij po vlerësonte shkeljen e SolarËinds dhe pretendimet për shtyp se Rusia u ofroi talebanëve dhurata për të vrarë trupat amerikane në Afganistan. 

Biden tha se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të mbrojnë veten dhe do të marrin masa, të cilat mund të përfshijnë sanksione të mëtejshme, për të siguruar që Moska të mos veprojë pa u ndëshkuar.

Para thirrjes së tij me Putin, Biden foli me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, duke premtuar angazhimin e Shteteve të Bashkuara ndaj aleancës të themeluar si një fortesë kundër agresionit rus.

Më shumë

spot_img
spot_img