Tirana
broken clouds
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
68 %
0.5kmh
75 %
Mër
19 °
Enj
21 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Lindita Nikolla thërret mësuesit për votë dhe thotë: Gjetëm 5 mijë mësues pa arsimin përkatës, futeshin në punë me para dhe një telefonatë (DEKLARATA)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Socialistët bëjnë bilancin e vitit 2013, kohë në të cilën morën qeverinë dhe këtë e bëri të qartë ish-ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, ndërsa foli në panelin e sotëm të socialistëve për reformën në arsim.

Nikolla tha se kur erdhën në qeverisje, gjëtën thuajse 5000 mësues pa arsimin përkatës dhe jashtë profilit.

“Ne bëmë një reformë rrënjësore reformuam gjimnazin. 5 mijë mësues gjetëm pa arsim përkatës dhe jashtë profilit. Sot kemi 11 mijë dëshmi mësuesit që falë meritës së tyre janë në shkollat e fëmijëvë të fëmijëve. Po sistemin e kualifikimit  e mbani mend si ishte, mjaftonin ca para dhe një telefonatë që të merrnit kualifikim pa shkuar asnjë ditë”, tha Nikolla.

Foli edhe për kurikulën që e konsideroi të “vjetër” dhe më të mbingarkuarën në Evropë. “Orientohej nga mesimi përmendësh. Ne nuk bëmë arna, hoqëm kurrikulën e vjetër dhe sollëm një të re. Për cdo fëmijë nga 3 deri në 18 vjec, kjo kurrikul do të sillte edhe tekste të reja” tha Nikolla.

Sa I përket provimeve të maturës shtetërore Nikolla tha se historia e kopjeve “ashiqare” ka marrë fund në gjimnaze. “Është e dmomosdoshme të jemi sërish bashkë ndaj iu shoh në sy ndhe tju shtrij dorën të votoni PS të rimarrim rezultatet e të gjithë kësaj pune. Votoni PS nëse s’doni të kthehen ato kohë ku na shihnin si vota për kutitë e votimit duke mos bërë asgjë për ne”, tha Lindita Nikolla.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img