Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
31 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Lindi foshnjën dhe u fut në intubim, flet mjeku i 22 -vjeçares nga Korça: E operuam pasi morëm “OK” për sigurinë e bebit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a66b2f460544a9d881f3b1245271acce

Mjeku gjinekolog Redi Hoxhllari ka treguar peripecitë në të cilat 22-vjeçarja nga Korça lindi foshnjën dhe më pas u u fut në intubim, pasi ishte infektuar me koronavirus.

Mjeku shprehet se lindja ka qenë e parakohshme për shkak se vajza ishte me frymëmarrje të drejtuar.

“Pacientja ka qenë gjatë gjithë kohës e konsultuar, dhe në momentin që u dha një ok dhe nga ana e neonatëve, për mbijetesën e bebit, vendosëm që të ndërpresim shtatëzaninë. U bë me lindje cezariane. U krye në kushte optimale sa i përket sallës. Pacientja ka qenë e intubuar. Jemi munduar që të ndërhyjmë në një kohë sa më të shkurtër.”, tregon mjeku Hoxhallari për ABC Neës.

Ndërsa, mjeku neonat Guriel Nasto, i cili po kujdeset për foshnjën, thotë se bebi sapo ka filluar të ushqehet dhe ndodhet në inkubator, ku fatmirësisht nuk rezulton të jetë infektuar me Covid-19.

“Aktualisht, bebi është rreth njëjavësh. Ka lindur në javën e 33-të të shtatzanisë. Është i stabilizuar. Është negativ, nuk është me Covid. Aktualisht është në inkubator..flasim për një gjendje stabël.”, shprehet mjeku Nasto.

Më shumë

spot_img
spot_img