Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

“Lincoln-i është amortizuar”, qeveria përgjigjet zyrtarisht për makinën e re luksoze të Ramës: E ka marrë me qira, kontratën e ka Partia Socialiste

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e sotme kryministri Edi Rama shkoi në mbledhjen e qeverisë me një makinë të re, tip “GMC”, pasi gjatë mandatit të dytë kishte përdorur makinën tip “Lincoln”.

Gazetarja Esiona Konomi ngriti disa pyetje për kryeministrin, ku ndër të tjera tregoi edhe se mjeti ishte në pronësi të zonjës E.Hoxhallari.

Por pas pyetjeve të gazetares, ka ardhur edhe përgjigja zyrtare nga qeveria, ku thuhet se mjeti i ri që po përdor Rama është marrë me qira nga PS te një subjekt privat që ushtron aktivitet të regjistruar sipas ligjeve në fuqi. Sipas qeverisë, automjeti i vjetër nuk mund të ëprdoret më për shkak të amortizimit si pasojë e vjetërsisë dhe kilometrave të kryer.

PËRGJIGJJA E PLOTË E QEVERISË

Automjeti ne fjale eshte ne pronesi te nje subjekti privat, me aktivitet tregtar te regjistruar sipas ligjeve ne fuqi. Partia Socialiste ka nje kontrate qeraje me subjektin, i cili ushtron prej me shume se 5 vitesh aktivitet ne fushen e shitjes dhe dhenies me qera te automjeteve. Automjeti nuk ka elemente te vecanta sigurie. Ai eshte marre pasi automjeti i meparshem ne perdorim te Kryetarit te PS, nuk plotesonte me standardet e levizjes per shkak te amortizimit si pasoje e vjetersise dhe numrit te madh te kilometrave te kryer. Me kete rast theksojme se kryeministri nuk ka blere nje automjet te ri me fondet e buxhetit te shtetit, qysh nga ardhja e tij ne detyre

LEXO EDHE: Rama me makinë të re, gazetarja ngre dyshime: Është në emër të një gruaje, pse iu desh kryeministrit një mjet i ri?

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img