Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
73 %
1.5kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
35 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Lija e majmunit po përhapet frikshëm, ja tre vendet e reja ku është konfirmuar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Izraeli, Avicra dhe Austria janë vendet më të fundit që kanë konfirmuar rastet e lisë së majmunëit, duke e çuar numrin e përgjithshëm e vendeve në të cilat kjo epidemi ka shpërthyer në 15.

Sipas mediave të huaja mësohet se autoritetet shëndetësore në Zvicër dhe Izrael kanë identifkuar nga një person të infektuar, ndërkohë në Izral po hetohen raste të tjera të dyshuara.

albsig

spring

Lija e majmunëve nuk ka tendencë të përhapet lehtësisht midis njerëzve dhe sëmundja zakonisht është e lehtë.

Virusi është më i zakonshëm në pjesët e largëta të Afrikës Qendrore dhe Perëndimore.

Më shumë se 80 raste janë konfirmuar në shpërthimin e fundit në Evropë, SHBA, Kanada dhe Australi.

Ky shpërthim i ka habitur shkencëtarët, por rreziku për publikun e gjerë thuhet të jetë i ulët. Shumica e njerëzve që kapin virusin shërohen brenda pak javësh, sipas Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar .

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img