Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
71 %
1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
23 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Ligji i ri, çiklistët mund të pajisen me targa dhe të respektojnë shpejtësinë e lejuar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Çiklistët mund të detyrohen të pajisen me targa nëse hyn në fuqi një ligj i ri në Britaninë e Madhe.

Projektligji gjithashtu parashikon që çiklistët të trajtohen njësoj si mjetet e tjera rrugore, duke respektuar edhe shpejtësinë e lejuar në çdo aks.

Sipas ligjeve aktuale, vetëm mjeteve motorike u kërkohet të paguajnë siguracione dhe detyrime të tjera në mënyrë që të dalin në rrugë, ndërsa çiklistët janë të përjashtuar nga çdo lloj detyrimi.

Mes politikanëve që mbështesin idenë për kufizimin e shpejtësisë së çiklistëve është edhe deputeti konservator Grant Shapps.

Sekretari i Transportit i tha Daily Mail se ai mbështet ndryshimet e ligjeve për t’i bërë çiklistët më të përgjegjshëm.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img