Tirana
broken clouds
17 ° C
17 °
17 °
94 %
0.5kmh
75 %
Mar
22 °
Mër
22 °
Enj
18 °
Pre
20 °
Sht
22 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

‘Ligjet’ japin ‘okay-n’: Qeveria shqiptare mund të negociojë për marrjen e vaksinave kineze, nga furnitor turk

spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Ligjeve ka votuar pak më parë me shumica votash pro, për miratimin e Aktit Normativ të Qeverisë shqiptare, për furnizimin me vaksina kineze Coronavac (e njohur dhe si Sinovac), kundër Covid-19.

Sipas këtij Akti Normativ, Ministria e Shëndetësisë, minsitri i Shtetit për Rindërtimin dhe ISHP, do të marrin vaksina kineze Coronavac të prodhuara në Kinë, përmes furnitorit turk “KEYMEN ILAÇ SANAYI VE TICARET” A.Ş.” Efektet financiare, që rrjedhin nga marrëveshja me komaninën kineze dhe furnitorin turk do të përballohen nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit për vitin 2021.

Me shumicë votash pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, Komisioni i Ligjeve i kryesuar nga Ulsi Manja, dhe me praninë e zv.ministres Mira Rakaçolli, ka kaluar për në seancë plenare aktin normativ.

Screenshot 3 18
Akti Normativ i Qeverise shqiptare
spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img