Tirana
scattered clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
40 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
16 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Liderja e opozitës në Bjellorusi hetohet për “terrorizëm”, mbi 33 mijë të arrestuar për protestat kundër Lukashenkos

spot_img

Lajme të ngjashëm

Prokurorët në Bjellorusi nisën hetime për terrorizëm kundër udhëheqëses së opozitës, Sviatlana Tsikhanouskaya.

Tsikhanouskaya është arratisur nga Bjellorusia pas zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale të gushtit të kaluar. Prokurori Andrei Shved tha përmes një deklarate se Tsikhanouskaya dhe disa njerëz të tjerë kanë bërë komplot për të kryer sulme me zjarr dhe me eksplozivë në Minsk dhe qytete të tjera.

Ai nuk dha më shumë detaje, por njoftimi vjen disa ditë pasi zyrtarët thanë se kanë arrestuar një person, të akuzuar për përpjekje për të organizuar shpërthime në Minsk dhe qytetin afër Barisau.

Bjellorusia është përfshirë nga protestat pas zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit.

Alexander Lukashenko pretendon se këto zgjedhje i kanë siguruar atij mandatin e gjashtë si president, por grupet e opozitës dhe disa punonjës zgjedhorë thonë se votimet janë përcjellë me mashtrime.

Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera kanë refuzuar t’i njohin rezultatet e shpallura. Menjëherë pas zgjedhjeve, mijëra bjellorusë kanë dalë në rrugë për të kërkuar dorëheqjen e Lukashenkës, pas gati tri dekadash në pushtet.

Më shumë se 33,000 njerëz janë arrestuar gjatë javëve të protestave.

Shumë prej tyre janë rrahur nga policia, ndërsa disa kanë pohuar se janë torturuar derisa kanë qenë në paraburgim. Në përgjigje të represionit, Perëndimi ka sanksionuar disa zyrtarë bjellorusë.

Javën e kaluar, Tsikhanouskaya ka bërë thirrje për një valë të re të tubimeve kundër Lukashenkës. Policia ka arrestuar qindra mbështetës të opozitës në Minsk, të cilët kanë bërë përpjekje të nisnin tubimet. /REL

Më shumë
spot_img
spot_img