Hapësire reklamuese

Bota

Lideri i Koresë së Veriut kërcënon se do të përdorë armë bërthamore nëse provokohet

Shkruar nga Newsbomb
Lideri i Koresë së Veriut kërcënon se do të

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un tha të mërkurën se Pheniani nuk do të hezitojë të kryejë një sulm bërthamor nëse provokohet nga armiku me armë bërthamore, njoftoi agjencia e lajmeve të Koresë së Veriut (KCNA).

Komenti u bë gjatë një eventi ku Kim Jong Un uroi forcat ushtarake për lëshimin e suksesshëm të një rakete balistike ndërkontinentale (ICBM) të hënën.

Lideri i Koresë së Veriut argumentoi deklaratën e tij duke thënë se të drejtat sovrane të një vendi sigurohen vetëm nëpërmjet parandalimit dhe se fuqia e vërtetë mbrojtëse rrjedh nga aftësia për të goditur një sulm parandalues kundër çdo armiku.

Ai tha se testimi i raketës dëshmoi besnikërinë dhe qëndrimin e fuqishëm të forcave të armatosura, dhe se ishte “një shpjegim i qartë i zhvillimit të strategjisë dhe doktrinës bërthamore të DPRK-së për të mos ngurruar të kryejë sulm bërthamor kur armiku provokon me armë bërthamore”, sipas KCNA.

DPRK-ja është shkurtesë e emrit zyrtar të Veriut, Republika Demokratike Popullore e Koresë. Të hënën, Koreja e Veriut e lëshoi në det raketën Hëason-18 ICBM gjatë një stërvitjeje që kishte për qëllim t’i paralajmëronte Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut për hapa konfrontues. Si arsye për këtë, Koreja e Veriut e përmendi një takim të vonshëm mes SHBA-së dhe Koresë së Jugut për të biseduar për frenimin e planeve të saj bërthamore.

SHBA-ja, Koreja e Jugut dhe Japonia e kanë kritikuar testimin raketor të Koresë së Veriut duke e cilësuar si provokim dhe duke thënë se i ka shkelur shumë rezoluta të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të cilat ia ndalojnë Veriut aktivitetet balistike.

Dy ditë më vonë, bombarduesit amerikanë me rreze të gjata veprimi kryen stërvitje të përbashkëta me avionët luftarakë të Japonisë dhe Koresë së Jugut, në shenjë force kundër Koresë së Veriut.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese