Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
36 %
4.6kmh
0 %
Die
34 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Lëvizja e opozitës për lejimin e mitingjeve dhe dasmave, Gjykata Kushtetuese pranon shqyrtimin e kërkesës së Mediut në seancë plenare

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3cc664b7c91cf7f370bc5842eb27fc96

Gjykata Kushtetuese ka vendosur të pranojë shqyrtimin e kërkesës së Partisë Republikane, në seancë plenare, për lejimin e mitingjeve elektorale dhe të gjitha llojet e grumbullimeve të njerëzve, të ndaluara nga qeveria për shkak të pandemisë COVID-19.  

Partia Republikane me në krye Fatmir Mediun depozitoi në 4 dhjetor 2020 një padi në Gjykatën Kushtetuese, duke kërkuar rrëzimin dhe shfuqizimin e urdhrit të ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliut, të datës 17 nëntor 2019, që ndalon grumbullime me shumë se 10 persona, tubimet, mbledhjet partiake, ceremonitë martesore etj.

Gjykata Kushtetuese ka marrë një vendim paraprak ditët e fundit në dhomë këshillimi, me një trupë prej tre anëtarësh, për të shqyrtuar këtë kërkesë në seancë plenare. 

Me këtë vendim paraprak, 7 anëtarët e Gjykatës Kushtetuese do të mblidhen për të vendosur, për konfirmimin ose rrëzimin e urdhrit të autoriteteve shëndetësore për ndalimin e grumbullimeve. Për të marrë një vendim përfundimtar për këtë çështje, Kushtetueses i duhen disa muaj, pra përtej zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

Por, sipas ligjit, Gjykata Kushtetuese, kryesisht ose me kërkesë të palës paditëse, kur vlerëson se zbatimi i ligjit ose i aktit mund të sjellë pasoja që prekin interesa shtetërorë, shoqërorë ose të individëve sipas rastit, urdhëron pezullimin e ligjit ose të aktit deri në një vendim përfundimtar. Sipas Fatmir Mediu “vendimi për ndalimin e aktiviteteve politike bie ndesh me Kushtetutën, krijon pabarazi politike në një kohë që jemi në proces zgjedhor. Partive politike u mohohet kjo e drejtë dhe më problematike është mungesa e barazisë”./ Shqiptarja.com

Më shumë

spot_img
spot_img