Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
37 %
2.6kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Letra që iu dorëzua Nishanit: Fëmijët po na i vrasin për të dytën herë. Kryeprokurori Llalla shkarkon sot Artur Selmanin dhe Alma Muçën

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeprokurori Adriatik Llalla ka marrë sot vendimin për të pezulluar nga detyrua dy prokurorët Artur Selmanin dhe Alma Muçën, të cilët kishin në dorë çështjen e masakrës së Çoles, ku mbetën të vdekur 3 persona.

Vendimi për pezullimin e dy prokurorëve është marrë pak ditë pasi familjarët e viktimave i janë drejtuar me një letër presidentit të Republikës, Bujar Nishanit.

Familjarët shpreshin të habitur me qëndrimin e ndryshuar të prokurorëve, të cilët mbështetën kërkesën e palës së akuzuar për të anuluar vendimet e mëparshme të gjykatës për të dënuar me burgim të përjetshëm dhe me nga 35 vite burg tre autorët e masakrës.

Lexo edhe: Masakra e Vlorës, pezullohen dy prokurorë, kërkuan anulimin e dënimeve të përjetshme dhe me 35 vite burg për tre të dënuar

Letra për Nishanin:

Pezullimi i Artur Selmanit dhe Alma Muçës nga Kryeprokurori Llalla

Drejtuar Presidentit te Republikes Shqiperise Zotit Bujar Nishani

Per dijeni Kryetarit te gjykates se larte te Republikes Shqiperise, Zotit Xhezair Zaganjori

Ne qe po ju shkruajme jemi dy familjet e dy viktimave, ngelur te vrare ne date 07/04/2015 ne lagjen “Cole” te Vlores, perkatesisht HAKI RAKIPI dhe ARDI VELAJ. Mendojme se ne zhvillimin e gjyqit ne Gjykaten e Larte ka korrupsion dhe femijet tane po i vrasin per te dyten here.

Prokuroria prane Gjykates se rrethit Vlore mbasi mbaroi hetimet çoi per gjykim 3 persona (2 nga te cilet ne arrati) me akuzen e vrasjes ne rrethana te tjera cilesuese te kryer ndaj dy ose me shume personave, te kryera ne bashkepunim dhe arme mbajtje pa leje ne ambjente publike, te parashikuara nga nenet 79/ 25 dhe 278/5 te kodit penal. Kjo akuze eshte per te tre bashkepuntoret ne kete masaker.

Gjykata denoi per tre vrasje (2 nga te cilet djemte tane, qe pervecse goditjeve te tjera, jane jane ekzekutuar edhe me nga nje plumb ne koke).

1.Aleksander LLANAJme burgim te perjetshem

2.Bertil ALLIA me 35 vjet burgim

3.Ani BEGAJ me 35 vjet burgim

Te tre keta kriminele me gjithe provat e paraqitura nga akuza, nuk bashkepunuan me prokurorine AS ME gjykaten , avokatet e tyre kerkuan pafajesi dhe nga gjykata ju dha Gjykim te shkurtuar?

Vendimi me nr.24 dt.20/01/2016 u apelua dhe nga Gjykata e Apelit Vlore e cila la ne fuqi vendimin e shkalles se pare, Vendimi nr.600 dt. 01/11/2016

Prokurori i Apelit Vlore beri rekurs ne Gjykaten e Larte ne dt.01/11/2016. Zoterinj te nderuar , ne familjaret e dy viktimave Haki Rakipi dhe Ardi Velaj jemi shume te shqetesuar pasi nga dita e rekursit pra 01/11/2016 dhe deri me dt.12/02/2017 qe u zhvillua senca e pare ne Gjykaten e Larte eshte nje kohe jashtezakonisht e shkurter per te kaluar letrat dhe bie era e nje korrupsioni masiv.

E dyta trupi gjykues i rene ne short per gjykimin qe filloi ne dt. 15/02/2017 eshte

Guxim Zenelaj-Relator

Edmond Islamaj

Shkelqim Selimi

Artan Zeneli

Tom Ndreca

Seanca tjeter per marrje vendimi eshte ne dt 23/02/2017 ora 12.00.

Ne dt 13/01/2016 eshte marre vendim ne emer te republikes nr.00-2016.1(6) objekti: zevendesim mase sigurie per 2 te pandehurit(sot te denuar ne mungese) nga po ky grup gjyqtaresh.

Pra shorti edhe ketu paska koinciduar? Ne mendojme qe i njejti trup gjykues nuk duhet te gjykoj te njejten ceshtje dy here.

Por shqetesimi yne kryesor eshte se prokurori i seances ne Gjykaten e Larte z. Artur Selmani rrezoi akuzen e ngritur nga Prokuroria e shkalles se pare Vlore dhe ajo e Apelit po ne Vlore. Ne nuk kemi asnje dokument ne dore por me sa degjuam ne salle vet avokati mbrojtes I te denuarve ne diskutimin e bere disa here ju referua fjales se z. Selmani. Vete gjyqtaret u habiten me mbrojtjen qe prokuroi ju beri te denuarve per krime makabre.

Jemi te shqetesuar se akoma s’po kuptojme si familje pse ndodhi gjithe kjo masaker, nuk del ne asnje shprehje pse u ekzekutuan 2 djem qe askujt nuk i kishin bere dem. E dime qe jemi te vonuar ne kohe por gjithsesi ne presim nga drejtesia dhe sidomos te organi i akuzes te cilin ju drejtoni.

Ju lutemi edhe njehere te merrni ne shqyrtim ceshtjen pasi koha eshte shume e shkurter deri ne daten 23/02, date ne te cilen do te merret vendimi.

Me respekt

BILBiL RAKIPI dhe INAJETE VELAJ

Më shumë


spot_img

spot_img