Tirana
clear sky
-7.5 ° C
-7.5 °
-7.5 °
73 %
1kmh
0 %
Mar
4 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
10 °
Sht
11 °
E martë, 25 Janar, 2022

Lëshohet me sukses në hapësirë teleskopi më i fuqishëm i Nasa që do të shohë lindjen e Universit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Nasa do të lëshojë sot teleskopin hapësinor James Webb. Nisja është shtyrë herë pas here për shkak të probleme të ndryshme. Webb është teleskopi më i fuqishëm shkencor i ndërtuar ndonjëherë.

“Ka 300 gjëra dhe sikur vetëm njëra të mos funksionojë, nuk është dita më e mirë për ta nisur. Kështu që e gjithë gjëja duhet që të jetë perfekte”, tha administratori i Nasa, Bill Nelson.

Lëshimi është parashikuar që të bëhet ditën e sotme në orën 13:20 nga Guaiana Franceze në brigjet e Amerikës Jugore. Ndërtimi i këtij teleskopi ka kushtuar 10 miliardë dollarë.

Teleskopi Webb do të përpiqet që të “shkojë” pas në kohë, për të kuptuar si ka nisur të formohet universi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img