Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
51 %
4.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
3 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Lëshimi i raketave nga Korea e Veriut, Shqipëria kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të takohet me dyer të mbyllura sot për të diskutuar lëshimin e një rakete hipersonike nga Korea e Veriut.

Takimi u kërkua nga Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar, tre nga pesë anëtarët e përhershëm në Këshillin e Sigurimit si dhe nga Shqipëria dhe Irlanda.

Takimi i Këshillit të sigurimit vjen pasi të mërkurën e 5 janarit, Koreja e Veriut dhe lideri i saj, Kim Jong-un, raportuan se kanë testuar me sukses disa raketa hipersonikë.

Nuk pritet që të ketë ndonjë deklaratë të përbashkët pas takimit, tha një diplomat për “france24”.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img