Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

Lëngu efektiv për pastrimin e gurëve në veshka, ja si ta përgatisni

Shkruar nga Newsbomb
Lëngu efektiv për pastrimin e gurëve në veshka, ja si ta

Statistikat botërore thonë se 1 në 10 njerëz në botë vuajnë nga gurët në veshka.Sipas të dhënave të AgroWeb.org, shkaktari kryesor i këtij problemi mbetet sasia e mangët e ujit, ndjekur nga ngrënia e ushqimeve shumë të kripura ose të ëmbla.

Shkaktarë të tjerë janë mungesa e aktivitetit fizik, ndërhyrjet kirurgjikale për rënie në peshë, mbipesha dhe infeksionet.Rreziku i formimit të gurëve në veshka është i lartë edhe falë konsumit të sheqerit.

Si formohen gurët në veshka

Akumulimi i një numri të madh mbetjesh dhe rënia e nivelit të lëngjeve në trup, nxit formimin e kristaleve.Këto të fundit bashkohen më masa të tjera të forta dhe krijojnë gurët në veshka.Gurët mund të qëndrojnë në veshka ose të rrugëtojnë nëpërmjet traktit urinar.Nëse gurët janë të mëdhenj, gjatë lëvizjes ato shkaktojnë dhimbje.Nëse janë të vegjël, ato dalin nga organizmi pa dhimbje.Për të parandaluar formimin e gurëve, njeriu duhet të pijë shumë ujë dhe lëngje të tjera.Nëpërmjet këshillave të mëposhtme të AgroËeb.org do të mund të shmangni formimin e gurëve në veshka.

Çfarë duhet të shmangni dhe çfarë duhet të konsumoni

Shmangni ushqimet me shumë kalçium

Shmangni ushqimet me shumë kripë

Konsumoni më pak ushqime me proteinë shtazore

Mos konsumoni sojë, lajthi, shqeme, kikirikë, bajame, çaj të zi dhe spinaq

Konsumoni limon. Limoni përmban acid citric që shkrin kristalet e kalçiumit

Shalqini është i mirë sepse stimulon heqjen e gurëve në veshka

Kaliumi shkrin gurët në veshka.

Pini një gotë me ujë përpara se të flini dhe kur të zgjoheni.

Lëngu i mëposhtëm sipas udhëzimeve të AgroËeb.org, do ju vijë në ndihmë në trajtimin natyral të gurëve në veshka.

Ky lëng është i rekomandueshëm edhe për gurët në tëmth.

Receta e lëngut kundër gurëve në veshka dhe tëmth

Përbërësit:

4 thela shalqini pa lëkurën

1 limon i qëruar

1 portokall i qëruar

1 mollë

4 kuba akulli ose pak ujë sipas dëshirës

Mund t’i shtoni gjethe majdanozi nëse dëshironi

Përgatitja:

Përziejini të gjithë përbërësit në një mikser dhe pijeni menjëherë.

Efektet e kësaj pijeje janë të shpejtë dhe domethënëse.

Këtë lëng mund ta pini çdo ditë për rreth 20 ditë dhe ta pësërisni për disa muaj deri sa të vini re përmimrësime./AgroWeb.org

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese