Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Lënë pas të kaluarën, ministri grek në Kosovë: Jemi pro liberalizimit të vizave, Greqinë do e keni përkrah sa herë të keni nevojë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla ditën e sotme ka pritur homologun grek, Nikos Dendias, ku kanë diskutuar rreth liberalizimit të vizave dhe dialogun me Serbinë.

Gjatë fjalës së tij, Dendias tha se Greqia vazhdon të jetë në favor të librealizimit të vizave pasi Kosova ka përmbushur të gjitha kushtet e vendosura.

Gjithashtu, ai shtoi se qeveria greke do të mbështesë Kosovën sa herë të kenë nevojë në çdo drejtim.

“Ne jemi në favor të liberalizimit të vizave pasi vendi juaj i ka përmbushur të gjitha pika. Si Greqi, keni mbështetjen për sundimin e ligjit, luftën kundër krimit e korrupsionit. Ne jemi këtu nëse keni nevojë për ndihmën tonë në këtë drejtim. Kemi zyrtarë grekë në kuadër të misionit të EULEX-it që punojnë në këtë çështje.

Ne pavarësisht qëndrimit tonë neutral dhe statusit të Kosovës, kemi një zyrë në Athinë e cila që nga viti 2019 vazhdon të jetë atje dhe të merret me çështje ekonomike dhe ne shpresojmë që kjo zyrë të jetë ndihmë edhe më shumë në marrëdhëniet tona Greqi-Kosovë”, tha ai.

Ndërsa, Gërvalla tha se me ministrin grek janë dakorduar për të vazhduar bashkëpunimin në shumë fusha, duke lënë pas përvojat e hidhura të së kaluarës

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img