Tirana
broken clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
3.6kmh
75 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
12 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

“Lëkundjet do zgjasin për javë dhe muaj”, sizmiologët amerikanë analizojnë tërmetin në Turqi: Nuk flitet më për epiqendër, por ‘epi-linjë’

Lajme të ngjashëm

Meteorologu i CNN dhe eksperti i motit të keq, Chad Myers ka shpjeguar se përse pasgoditjet kanë qenë kaq të rënda, duke iu përgjigjur raporteve për një pasgoditje me magnitudë 7.5 pas tërmetit të parë në Turqinë jugore këtë mëngjes.

Pasgoditja 7.5 ishte “një tërmet në vetvete”, ka thënë Myers. “Do të ishte tërmeti më i fortë që nga viti 1999 në rajon. Ne gjithmonë flasim për epiqendrën, por në këtë rast duhet të flasim për epi-linjën.”

Dy pllaka masive tektonike – arabe dhe euroaziatike – takohen nën provincat juglindore të Turqisë. Përgjatë kësaj linje thyerjeje, “rreth 100 milje nga njëra anë në tjetrën, toka rrëshqiti,” tha Myers.

Kjo është ndryshe nga Unaza e Zjarrit, e cila kalon përgjatë bregut perëndimor të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në këtë zonë, tërmetet dhe cunami shpesh shkaktohen nga subduksioni – ku një pjatë rrëshqet poshtë tjetrës.

Por në një “rrëshqitje goditëse”, pllakat lëvizin horizontalisht, dhe jo vertikalisht.

“Përse kjo ka rëndësi është sepse ndërtesat nuk duhet të shkojnë përpara dhe mprapa. Dhe pastaj valët dytësore nisin t’i çojnë mbrapa dhe përpara, gjithashtu”, tha Myers.

Për shkak të natyrës së kësaj ngjarje sizmike, pasgoditjet mund të zgjasin “për javë dhe muaj”, sipas meteorologes së CNN, Karen Maginnis. Për shkak të kësaj ngjarje sizmike tepër të rrallë, ekspertët e fushës janë shprehur këtë të hënë se dy tërmetet 7.8 dhe 7.5 që “shkundën” Turqinë duhet të futen në librin e rekordeve.

Më shumë