Tirana
clear sky
1.5 ° C
1.5 °
1.5 °
35 %
5.1kmh
0 %
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Legjonari Denis Halili, shqiptari që humbi jetën nga orteku në Francë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Denis Halili nga Dibra është konfirmuar mes 5 personave të vdekur ditën e djeshme si pasojë e një orteku që i goditi gjatë kohës që po kryenin ushtrime në alpet franceze. Vetëm 21 vjeç, Halili jetonte në Francë prej vitesh, ndërkohë që kishte vetëm 5 muaj që i ishte bashkuar Legjonit francez të të huajve.

Gjatë trajnimit ai u shqua për profesionalizimin e treguar dhe sjelljen shembullore ushtarake. Denis Halili ishte i apasionuar pas punës si inxhinier i automjeteve të blinduara.

21 vjeçari së bashku me grupin e tij po merrnin pjesë në stërvitjen dimërore të organizuar në rajonin Modane, e cila kishte nisur më 11 janar për të përfunduar më datë 28 po të këtij muaji. Shqiptari humbi jetën pas goditjes së ortekut dhe bashkë me të edhe 4 persona të tjerë.

Më shumë


spot_img

spot_img