Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
6.2kmh
0 %
Mar
19 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Legalizimi i martesave gay/ Obama: Dashuria triumfoi, fitore për Amerikën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8655dcff8467f35fbd790771ff31ee4b

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama nën hashtagun dashuria triumfoi, e ka konsideruar legalizimin e martesave gay në të gjithë vendin si “një fitore për Amerikën”.

“Ky vendim do t’i japë fund pasigurisë me të cilat përballen qindra-mijëra çifte të të njëjtit seks dhe do të fuqizojë të gjitha komunitetet tona”, tha Presidenti Obama.

Gjykata e Lartë vendosi me 5 vota pro dhe 4 kundër se garancitë e Kushtetutës amerikane për proces të drejtë dhe mbrojtje të barabartë para ligjit, nënkuptojnë se shtetet nuk mund të ndalojnë martesat mes homoseksualëve. Aktualisht, çiftet e të njëjtit seks mund të martohen në 36 shtete dhe në Uashington DC. Ky vendim do ta zgjerojë këtë të drejtë në 50 shtete.

Lexo edhe: Gjykata e Lartë legalizon martesat brenda të njejtit seks në të gjithë Amerikën

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img