Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
88 %
1.5kmh
40 %
Enj
26 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
25 °
Hën
27 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

Lefter Alla në burg, Këshilli zgjedh pasuesin e ri të Bashkisë së Bulqizës

Lajme të ngjashëm

Këshilli Bashkiak i Bulqizës ka zgjedhur sot drejtuesin e ri të këtij institucioni. Bëhet fjalë për Gëzim Xhafën, i cili mbante pozicionin e kryetarit të këshillit bashkiak.

Pas shkarkimit të Lefter Allës, Xhafa do të ushtrojë detyrën e kryetarit të Bashkisë deri në zgjedhjet e 14 Majit. Ky vendim vjen disa javë pas arrestimit të ish-kryebashkiakut, Allës dhe shkarkimit të tij me vendim të këshillit të ministrave.

Kujtojmë se Lefter Alla u arrestua së bashku me disa zyrtarë të tjerë, nën akuzën për korrupsion dhe abuzim me tenderat publikë. Sipas Alla ka shfrytëzuar postin e tij si kryebashkiak dhe ka favorizuar një kompani për të fituar tenderin me vlerë 322 milionë lekë, për ndërtimin e ujësjellësit në Bulqizë.

Më shumë