Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
1.5kmh
75 %
Mër
13 °
Enj
11 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
17 °
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Le Pen “NDEZ” debatin në Francë : Do të ndaloj shamitë në publik

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti aktual i Francës Emmanuel Macron dhe rivalja e tij, Marine Le Pen, aktualisht po bëjnë fushatë për postin e presidentit. 

Teksa shamia për gratë myslimane ose hixhabi ka zënë një vend të rëndësishëm në fushatën presidenciale franceze, kandidatja e ekstremit të djathtë ka deklaruar se do të ndalojë shamitë në publik dhe do të gjobisë gratë që shkelin ndalimin. Kjo ka shkaktuar debate “të nxehta” nga myslimanët në Francë.

Sipas “France 24” Le Pen dhe Emmanuel Macron, që garojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve më 24 prill, u përballën së fundi me gra me shami, të cilat pyesnin pse veshjet e tyre duhet të përfshihen në politikë.

Presidenti Macron nuk ka plane për të ndaluar shamitë, por qeveria e tij ka urdhëruar mbylljen e disa xhamive dhe grupeve islamike që i akuzoi për nxitje të opinioneve radikale islamike.

Më shumë
spot_img
spot_img