Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
82 %
1.5kmh
0 %
Hën
29 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
Pre
18 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Lajmi i madh, Britania miraton vaksinën Pfizer, do jetë në dispozicion javën e ardhshme

spot_img

Lajme të ngjashëm

f026cdeb453fa5c1b18cdce32731d3c6

Britania është bërë vendi parë në botë që miraton vaksinën Pfizer/ BioNTec për përdorim të gjerë.

Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA) është shprehur se vaksina është 95% efektive dhe se është e sigurt për të filluar përdorimin.

Mediat e huaja bëjnë me dije se Britania do të fillojë përdorimin e vaksinën Pfizer javës tjetër. Britania e Madhe tashmë ka porositur 40 milion doza, të mjaftueshme për të vaksinuar 20 milion njerëz.

Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock shkroi në Tëitter: “Do të fillojë vaksinimi javës tjetër,”.

Kush do ta marrë atë?

Ekspertët kanë hartuar një listë, të parët që do të vaksinohen janë banorët dhe personeli i shtëpive të kujdesit, të ndjekur nga personat mbi 80 vjeç dhe punonjës të tjerë të kujdesit shëndetësor dhe social.

Më shumë

spot_img