Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Lajm surprizë, Tokës “i shtohet një oqean i ri” në hartë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Hartografët e “National Geographic” më në fund kanë njohur Oqeanin Jugor të Antarktidës në hartat e tyre. Ky është oqeani i pestë në Tokë, krahas atij Atlantik, Indian, Paqësor dhe Oqeanit të Arktikut. Oqeani i ri jugor rrethon tërësisht Antarktidën.

“Oqeani Jugor është njohur prej kohësh nga shkencëtarët”, shpjegoi gjeografi i shoqërisë National Geographic, Aleks Tait në një njoftim.

“Por sepse kurrë nuk ka pasur marrëveshje në nivel ndërkombëtar, ne kurrë nuk e kemi njohur atë zyrtarisht. Sot është një lloj zhveshjeje gjeografike në disa mënyra”, shtoi ai.

“Ne e kemi etiketuar gjithmonë, por e kemi etiketuar pak më ndryshe se oqeanet e tjerë. Ky ndryshim ishte duke ndërmarrë hapin e fundit dhe duke thënë që ne duam ta njohim atë për shkak të ndarjes së tij ekologjike”, u shpreh gjeografi.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img