Tirana
broken clouds
18 ° C
18 °
18 °
72 %
2.6kmh
75 %
Sht
16 °
Die
21 °
Hën
23 °
Mar
22 °
Mër
19 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

LAJM I MIRË/ Shqipëria regjistron shifrat më të ulëta që nga korriku, 1 qytetar humb jetën për shkak të COVID-19

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shqipëria ka regjistruar shifrat më të ulëta të infektimeve që nga korriku i vitit të kaluar, pasi 53 persona kanë rezultuar pozitivë në testin e koronavirusit.

Fatkeqësisht një 77 vjeçar nga Korça nuk ia ka dalë të fitojë betejën me COVID-in, duke e çuar në 2397 numrin e viktimave që nga fillimi i pandemisë.

Njoftimi i Ministrisë:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 1,535 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 53 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 13 raste në Tiranë, 6 raste në Fier, 5 raste në Durrës, Devoll, 3 raste në Shkodër, Mallakastër, 2 raste në Korçë, Elbasan, Pukë, Librazhd, Sarandë, Skrapar, 1 rast në Vlorë, Rrogozhinë, Gjirokastër, Dibër, Gramsh, Libohovë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 748 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 110,920 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 124 pacientë, 12 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, një qytetar 77 vjeçar nga Korça e ka humbur betejën me COVID19. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (02 Maj 2021)

Raste të reja ditore        53

Të shëruar në 24 orë      748

Të shtruar në spitale      124

Humbje jete në 24 orë   1

Testime ditore                1,535

Testime totale             640,206

Raste pozitive             131,238

Raste të shëruara       110,920

Raste Aktive                 17,921

Humbje jete                  2,397

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   14834

Fier    959

Durrës  272

Shkodër  472

Korçë    335

Gjirokastër  261

Vlorë    259

Elbasan  137

Kukës    115

Dibër   102

Berat    97  

Lezhë   78

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img