Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Lajm i mirë: Prej shumë vitesh të lëna në harresë, rinisin gërmimet arkeologjike në Antigone dhe Palokastër (Fotogaleri)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pas shumë vitesh të lëna në harresë, rikthehen kërkimet arkeologjikë në dy sitet antike tepër të rëndësishme të Gjirokastrës.

Në Antigone dhe Palokastër është kthyer misioni i përbashkët arkeologjik italo-shqiptar mes Universitetit të Maceratas dhe Institutit të Arkeologjisë në Tiranë.

Ky mision arkeologjik do të punojë për një periudhë të gjatë për të gjetur zbulime të reja.

Puna do të drejtohet nga profesor Roberto Perna, arkeologë dhe specialistë të të dy vendeve.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img