Tirana
broken clouds
16 ° C
16 °
16 °
82 %
1kmh
75 %
Sht
15 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
18 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Lajm i MIRË, Pfizer thotë se vaksina është 100% efektive tek fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pfizer thotë se vaksina e saj Covid-19 është e sigurt dhe 100 për qind efektive në parandalimin e sëmundjes tek adoleshentët e moshës 12 deri në 15 vjeç.

“Ky është saktësisht lajmi që ne shpresonim të dëgjonim”, tha Dr. Buddy Creech, një ekspert i sëmundjeve infektive pediatrike në Qendrën Mjekësore të Universitetit Vanderbilt në Nashville, Tenesi. Creech nuk ishte përfshirë në hulumtimin e Pfizer.

Mbulimi i plotë i shpërthimit të koronavirusit

Vaksina, e dhënë në dy doza me tre javë larg, është pastruar tashmë për përdorim urgjent tek njerëzit e moshës 16 vjeç e lart.

Kompania ka në plan të kërkojë autorizimin e përdorimit emergjent për 12 deri në 15 vjeç në javët e ardhshme, “me shpresën për të filluar vaksinimin e kësaj grupmoshe para fillimit të vitit të ardhshëm shkollor”, tha CEO i Pfizer Albert Bourla në një deklaratë

Pfizer njofton provat e vaksinave për fëmijë ndërsa më shumë shtete hapin të drejtën

“Ne ndajmë urgjencën për të zgjeruar autorizimin e vaksinës sonë për t’u përdorur në popullatat më të reja dhe inkurajohemi nga të dhënat e provave klinike nga adoleshentët midis moshave 12 dhe 15,” tha Bourla.

Përfundimet, të cilat u njoftuan të Mërkurën në një njoftim për shtyp, nuk janë shqyrtuar nga kolegët.

Më shumë se 2,200 adoleshentë të rinj u regjistruan në provën e vaksinës Pfizer në SH.B.A. Rreth gjysma morën të shtënat e vërteta, ndërsa të tjerët morën fotografi placebo. (Gjyqi për të rritur ishte shumë më i madh, me më shumë se 43,000 pjesëmarrës.)

Pfizer tha se 18 raste të Covid-19 u raportuan midis adoleshentëve që morën placebo, krahasuar me asnjë në ata që morën vaksinën e vërtetë.

Efektet anësore zakonisht pasqyrojnë ato tek të rriturit, të tilla si një dhimbje e krahut, lodhje dhe dhimbje koke.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img