Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
72 %
1.5kmh
0 %
Pre
32 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
27 °
Mar
25 °
E premte, 17 Shtator, 2021

Lajm i mirë! Një tjetër shtet i rëndësishëm europian njeh patentat shqiptare

spot_img

Lajme të ngjashëm

145ce9bcee2548d16feec91adeb4058c

Një tjetër shtet europian njeh lejet e drejtimit shqiptare duke lehtësuar kështu procedurat për shoferët.

Bëhet fjalë për Bullgarinë, ku tashmë nuk është e nevojshme leja e drejtimit ndërkombëtare. Lajmin e bën me dije drejtori i Transportit Rrugor, Blendi Gonxhe, i cili njofton gjithashtu se për konvertimin e patentës tashmë nuk nevojitet as testi praktik e teorik.

“Tjetër lajm i mirë! Sipas Konventës së Vjenës, të ratifikuar nga Shqipëria dhe Bullgaria, shtetasit shqiptarë mund të udhëtojnë në Bullgari me leje drejtimi shqiptare! Jo më e nevojshme leja e drejtimit ndërkombëtare! Për rastin e konvertimit, mundësohet pa test praktik e teorik!”, njofton Gonxhe në rrjetet sociale.

Lejet e drejtimit shqiptare deri më tani njihen në Belgjikë por deri në tre muaj, në Kroaci, Maqedoninë e Veriut, Serbi, Malin e Zi dhe Kosovë.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img