Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Lajm i mirë/ Nesër vaksinohen në Kukës 250 mjekë të Kosovës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7e38d116503bc59800830cdcc403ff0a

Kosova ende nuk ka marrë vaksinat anti-Covid dhe të parat që do t’i mundësohen janë nga Shqipëria.

Nesër janë 250 mjekë nga Kosova që do të vaksinohen me vaksinat anti-COVID-19 në Shqipëri. Lajmin e ka bërë me dije Federata Sindikale e Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK).

Kjo vjen pas arritjes së marrëveshjes ndërmjet institucioneve shëndetësore të të dyja vendeve. Shqipëria i ka premtuar 500 vaksina Kosovës për mjekët e saj, ndërkohë që 250 të tjerë do të vaksinohen në ditët në vijim.

Komunikata e plotë:

Njoftojmë opinionin e gjerë e sidomos punëtorët shëndetësor se ashtu siç kemi paralajmëruar është arritur marrëveshja për vaksinimin e punëtorëve shëndetësor të Kosovës në Kukës.

Nesër do të vaksinohen rreth 250 punëtorët e parë ndërsa në ditët në vijim do të vazhdohet edhe me 250 të tjerë. Delegacioni i FSSHK-së i përbërë nga Kryetari Dr. Blerim Syla dhe Dr. Islam Krasniqi në prani të Ambasadorit të Kosovës në Shqipëri Zt. Nait Hasani sot kanë zhvilluar takim me Ministrinë e Shëndetësisë të Republikës së Shqipërisë dhe janë dakorduar për qështjet teknike të vaksinimit të punëtorëve shëndetësor të Kosovës.

Në fund edhe njëherë FSSHK falenderon Kryeministrin Rama,stafin e Ministrisë së Shëndetësisë të Republikës së Shqipërisë si dhe Ambasadorin e Kosovës në Shqipëri Zt. Nait Hasani për angazhimin e pashoq. Për informatën tuaj në Kukës është duke u pregatitur një hapësirë e veçantë për vaksinimin e punëtorëve shëndetësor të Kosovës edhe pse në këto orë të vona të natës.

Me respekt, Dr.Blerim Syla

Kryetari i FSSHK

Më shumë

spot_img
spot_img