Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
2.1kmh
0 %
Sht
23 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

LAJM I MIRË/ Dita e dytë pa humbje jete nga koronavirusi në Shqipëri, rritje e lehtë e rasteve të reja

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një lajm i mirë vjen ditën e sotme nga Ministria e Shëndetësisë, pasi bëhet me dije se në 24 orët e fundit nuk ka patur asnjë viktimë nga koronavirusi.

Ndërkohë ka patur një rritje të lehtë të rasteve të reja, pasi 20 persona kanë rezultuar pozitivë në testin e koronavirusit.

Njoftimi i Ministrisë:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient të mbyllur dhe kudo ku nuk mund të ruhet distancimi fizik, kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 43 pacientë, nga të cilët 5 pacientë janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë kryer 3,137 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 20 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 8 raste në Tiranë, 5 raste në Korçë, 2 raste në Fier, 1 rast në Shkodër, Devoll, Mirditë, Prrenjas, Skrapar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 64 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,042 që nga fillimi i epidemisë. 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (27 Maj 2021)

Raste të reja ditore        20

Të shëruar në 24 orë      64

Të shtruar në spitale      43

Humbje jete në 24 orë   0

Testime ditore                3,137

Testime totale            709,464

Raste pozitive             132,264

Raste të shëruara        129,042

Raste Aktive                  775

Humbje jete                  2,447

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë         378

Korçë            94

Shkodër       83

Vlorë             43

Elbasan        39

Berat             38

Lezhë           29

Gjirokastër   26

Fier               20

Kukës           10

Durrës          11

Dibër          4


Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img