Tirana
light rain
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
94 %
0.5kmh
40 %
Mër
18 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
26 °
E mërkurë, 31 Maj, 2023

Lajm i hidhur për futbollin, ndërron jetë ish-kreu i UEFA-s

Lajme të ngjashëm

Bota e futbollit ka marrë një lajm të hidhur. Ish-presidenti i UEFA-s, Lenart Johanson, është ndarë nga jeta për shkak të një sëmundje në moshën 89-vjeçare.

Shoqata Suedeze e Futbollit tha se ish-presidenti i Uefa vdiq të martën pas një sëmundjeje.

“Lennart Johansson ishte udhëheqësi ynë më i madh ndërkombëtar i futbollit të të gjitha kohërave, asnjë suedez nuk ka pasur një ndikim të ngjashëm në futboll në botë”, tha të mërkurën presidenti i FA, Karl-Erik Nilsson.

Më shumë se sa për qeverisjen në institucionin më të lartë drejtues në Europë, Johanson do të mbahet mend si ideatori dhe mbështetësi më i madh i formulës që aktualisht ka kompeticioni i Champions League.

Johanson indi në vitin 1929, në Suedi ndërsa kontaktin e parë me futbollin e pati te skuadra AIK Solna, ku mori një post drejtues.


Më shumë