Tirana
clear sky
-1.5 ° C
-1.5 °
-1.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Enj
10 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
4 °
Hën
2 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Lajm i hidhur për botën e muzikës, ndahet nga jeta artistja e mirënjohur Drita Papajani

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

41398f66064e68b393df99d7a8b14b61

Një lajm i hidhur për muzikën dhe gjithë botën e artit në vendin tonë. Ditën e sotme në orën 10:00 ka ndërruar jetë këngëtarja e mirënjohur popullore, Dita Papajani, 85 vjeçe.

Ajo u bë pjesë e interpretimeve të këngës popullore në fillim të viteve 1960. Në jetën e saj të gjatë artistike si pjestare e Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve Popullore, ja doli të vendoste emrin e saj krahas më të mëdhenjve interpretues të këngës sonë popullore.

133259831_4196749490342016_5630033823082760662_n.jpg

Pas viteve 1990 mori pjesë në ringritjen e besimit fetar në Shqipëri. Papajani ishte nga të parat që u aktivizua për hapjen e Kishës së Ungjillëzimit, si dhe e vendosi përsëri talentin e saj në shërbim të korit kishtar të Kishës Orthodhokse Autoqefale.

134074988_4196749883675310_5348694012330338465_n.jpg

Ceremonia e nderimit dhe përcjellja për në banesën e fundit do të bëhet nesër në 12.00, në kishën e Ungjillëzimit, tek rruga e Kavajës, Tiranë.

Stafi i Newsbomb i shpreh ngushëllimet e sinqerta familjes Papajani.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img