Tirana
fog
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
20 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
3 °
E martë, 18 Janar, 2022
spot_img

LAJM I FUNDIT/ Shpallen rezultatet e zgjedhjeve në KOSOVE, Vetëvendosja 32 deputetë, LDK 29 deputetë, surprizë Lista SERBE me 10 deputetë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

df83ec3ea16d4c721f8f14623ef3782d

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë publikoi këtë mëngjes rezultatet e kandidatëve që do të jenë deputetët e ardhshëm në Kosovë, raporton newsbomb.al.

Në faqen zyrtare të KQZ janë publikuar emrat dhe votat që ka marrë secili prej tyre. Sipas të dhënave lëvizja Vetëvendosje ka marrë 32 deputetë, ndërkohë që LDK ka fituar 29 vende në parlament.

Valdete Daka, kryetare e KQZ së Kosovës thotë se shpallja e rezultateve “vjen pas përfundimit të të gjithë procedurave”.

Nga shpallja e Rezultateve, koalicioni Nisma – AKR – PD nuk do të jetë pjesë e kuvendit të ri të Kosovës.

Lëvizja vetëvendosje 26.159 %

Lidhja Demokratike e Kosovës 24.4%

Partia Demokratike e Kosovës 21.1 %

AAK 11.4%

Lista Serbe 6.7%

Nisma-AKR-PD 4.9 %

Vlen të theksohet se Lista Serbe do të ketë 10 deputetë në kuvend dhe Vakat 2 deputetë, raporton newsbomb.al.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img