Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
31 %
7.7kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Lajçak “i prerë” me Kosovën: Merrni statusin për kandidat në BE, vetëm nëse arrini marrëveshjen me Serbinë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

I dërguari special i BE për çështjen e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit Miroslav Lajçak, ka deklaruar se nëse Kosova arrin marrëveshjen me Serbinë, atëherë merr statusin e kandidatit  për në BE.

Lajçak ka qenë i prerë si shumë diplomatë të tjerë lidhur me çështjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi.

“Kosova merr statusin e vendit kandidat për Bashkimin Evropian në rast se realizohet marrëveshja përfundimare në mes Prishtinës dhe Beogradit. Kosova që nga nisja e dialogut ka parë një numër të rezultateve konkrete. Po përmendi bashkëpunimin rajonal ku Kosova prezanton veten. Pastaj mbledhja e taksave, liria e lëvizjes, integrimi i policisë dhe gjyqësorit nga veriu. Ka edhe shembuj tjerë”, ka thënë Lajçak gjatë një debati online të martën, raportojnë mediet në Kosovë.

Dy shtetet e Ballkanit Perëndimor, Kosova dhe Bosnja Hercegovina janë të vetmet në rajon që nuk e kanë marrë statusin e kandidatit për integrim në Bashkimin Evropian.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img