Tirana
light rain
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
2.1kmh
0 %
Hën
27 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
23 °
E hënë, 29 Maj, 2023

‘Lahuta, pasuri kombëtare serbe’, vajza e Koço Kokëdhimës i kthehet Kumbaros: Nuk ka fund paturpësia juaj

Lajme të ngjashëm

Besa, vajza e kreut të partisë  “Zgjidhja” Koço Kokëdhima, është bërë shumë aktive kohët e fundit në lidhje me shqetësimet aktuale në vend.

Së fundmi,ajo përmes një statusi në Instagram ka reaguar në lidhje me lajmin se instrumenti i lahutës është certifikuar nga UNESCO si pasuri kombëtare Serbe.

Këngëtarja ka fajëson ministrinë e Kulturës dhe e quan këtë një paturpësi nga ana e tyre.

Statusi i plotë:

MOS MA PREK LAHUTËN! 
E shokuar me lajmin se LAHUTA na qënka çertifikuar si pasuri kombëtare e Serbëve nga UNESCO. Akoma më shokuese se atrofia, paaftësia dhe antishqiptarizmi i Ministrisë sonë të Kulturës, është reagimi i tyre, dhe kërkesa për regjistrim te UNESCO i Lahutës si vegël shumëkombëshe DHE JO Shqiptare! Nuk ka fund paturpësia juaj! Lahuta ILIRE, 9000 vjeçare, Eposi i Kreshnikëve dhe historinë e pasuritë tona Kombëtare po i shisni! Dosja e historianëve e muziko/etnologëve fle në raftet tuaja, mjerë ky vend për ju! Mjerë ne pasardhësit e ILIRËVE që për pak do na shesin se kemi ardhur të fundit në gadishullin “Ballkanik”(ILIRIK!)
JU FTOJ TË GJITHËVE TË REFUZOJMË KËTË TURP, KËTË SHITJE E KËTË VARFËRIM E TJETËRSIM TË IDENTITETIT TONË KOMBËTAR! #MOSMAPREKLAHUTEN


Më shumë