Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
1.5kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Ky shtet nuk lejon modelet nën peshë, cili është kriteri që duhet të përmbushin para se të sfilojnë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Është shteti që ka ndaluar prezantimet e modeleve nën peshë, në kuadër të një ligji të ri i cili ka për shënjestër “imazhet joreale trupore” dhe çrregullimet e të ngrënit.

Modeleve u duhet të kenë një certifikatë nga doktori, e cila vërteton shëndetin e përgjithshëm të këtyre modeleve dhe tregon që indeksi i masës trupore (BMI) është brenda kufijve të shëndetshëm, në mënyrë që të mund të punojnë, shkruan The Independent.

Ministrja për marrëdhënie sociale dhe shëndet në Francë, Marisol Touraine, tha që dokumentet do jenë të vlefshme për dy vite “duke vërtetuar që gjendja e tyre  shëndetësore është në përputhje me punën e tyre”, shkruan insajderi.

“Ekspozimi i të rinjve ndaj imazhe normative dhe joreale të trupave, sjell një sens të vet-përçmimit dhe vetëbesimit të ulët që mund të ndikojë sjelljen lidhur me shëndetin”, ka shtuar ajo.   

Më shumë

spot_img