Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
76 %
1kmh
0 %
Pre
26 °
Sht
27 °
Die
28 °
Hën
26 °
Mar
28 °
E premte, 20 Maj, 2022
spot_img

Ky shtet europian miraton vaksinimin me detyrim kundër Covid

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Austria ka miratuar këtë të premte në Parlament vaksinimin me detyrim kundër COVID-19, për të gjithë popullsinë në moshë madhore, duke u bërë vendi i parë i BE-së që merr një masë kaq drastike.

Ky propozim ishte diskutuar prej kohësh por tashmë është miratuar zyrtarizuar. Të gjitha partitë, përveç ekstremit të djathtë e aprovuan vendimin e ri që kaloi në parlament  me 137 vota pro dhe 33 vota kundër.

Ky vendim drastik u mor për të rritur shkallën e vaksinimit, përveç kësaj qeveria ka vendosur edhe krijimin e një lotarie për ata që vaksinohen, me çmime të shumta, duke motivuar në një farë mënyre qytetarët që të vaksinohen.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img