Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Ky shtet europian ‘gjunjëzohet’ para pandemisë, i kërkon ndihmë vendeve të BE për kurimin e pacientëve me Covid-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

0642d556f1dd3a68a17b9cd45c56bfbc

Çekia ndodhet në një situatë tepër të rënduar, përsa i përket pandemisë. Ky shtet i ka kërkuar ndihmë vendeve si: Gjermania, Zvicra dhe Polonia për trajtimin e pacientëve, pasi spitalet e vendit janë të mbingarkuar nga numri i lartë i të sëmurëve.

Ministri i shëndetësisë Jan Blatny u shpreh se kapaciteti i spitaleve është ezauruar dhe numri i pacientëve që kërkojnë të shtrohen, rritet çdo ditë.

“Numri i madh i pacientëve të infektuar ka rritur presionin në sistemin e kujdesit shëndetësor dhe numri i pacientëve që kërkojnë shtrim në spital po rritet çdo ditë”, tha ministria e Shëndesisë në një deklaratë për mediet.

Vetëm sot 8,153 pacientë me Covid janë shtruar në spital, përfshirë 1,735 që kërkojnë kujdes intensiv, sipas të dhënave të ministrisë.

“Në disa rajone, kapaciteti i spitaleve është ezauruar dhe ata nuk janë më në gjendje të ofrojnë kujdesin e duhur ose të pranojnë pacientë të rinj “, tha ministri i shëndetësisë Jan Blatny këtë të premte.

Më shumë

spot_img
spot_img