Ky është shteti që dënon me vdekje marrëdhëniet homoseksuale...

Publikuar tek: bota, më 09:45 03-04-2019 Ky është shteti që dënon me vdekje marrëdhëniet homoseksuale...

Brunei behët shteti i parë që ka votuar një ligj të ri që dënon me vdekje homoseksualët.

 

Sipas BBC shteti që ndodhet në Azi, afër Kinës do dënojë që tani me vdekje ata që kryejnë një vrasje, përdhunim apo marrëdhënie homoseksuale.

Për sa i përket lesbikeve, ligji thotë se femrat do dënohen me goditje 40 hërë me kamxhik dhe 5 vite burg.

Organizata e të Drejtave të njeriut ka reaguar ashpër ndaj këtij ligji dhe i kërkon sulltanit të Brunei, Hassanal Bolkiah, të mos e pranojë. Sulltani gjithsesi ka thënë se shteti i tij islamik nuk e lejon marrëdhënien homoseksuale dhe tashmë kjo është zyrtarizuar për të mirën e poppulit.

Një ligj që me siguri do sjellë dhe reagime të tjera...

55887878_263387921269250_3495893140294860800_n.png

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjendet një person i shkrumbuar në makinë në Greqi, dyshohet ish-zyrtar
Pas protestave disa javore, jep dorëheqjen Presidenti i Algjerisë »
Article Logic
Execution time: 0.011090040206909
array(1) { ["section"]=> string(67) "ky-eshte-shteti-qe-denon-me-vdekje-marredheniet-homoseksuale-158999" }