Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
31 %
5.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Ky është shteti i parë që miraton LIGJIN: Ata që nuk vaksinohen HUMBASIN vendin e punës

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Vatikani ka vendosur se ata që zgjedhin të mos vaksinohen kundër koronavirusit, do të pushohen nga puna.

Vaksinimi është vullnetar, por një dekret i Presidentit të Komisionit Papnor të Qytet Shtetit të Vatikanit, Kardinali Giuseppe Bertello, parashikon për punonjësit që nuk marrin vaksinën, të cilën Vatikani i ka vënë në dispozicion për të gjithë punonjësit e shtetit, nuk do të kenë mundësinë që të punojnë.

Për ata që refuzojnë “pa arsye të provuara shëndetësore”, dekreti i referohet një ligji të Vatikanit të vitit 2011 i cili parashikon, për ata që nuk i nënshtrohen ekzaminimeve mjekësore sipas detyrës zyrtare, “pasoja të shkallëve të ndryshme që mund të çojnë në përfundimin e marrëdhënies së punës”, shkruajnë mediat italiane.

Dekreti i lëshuar në këto ditë flet për rregullat e tjera që duhen respektuar në rast pandemie, nga distancimi në ndalimin e tubimeve, nga maskat në karantinë dhe parashikon gjobat financiare në rast të mosrespektimit të dispozitave.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img