Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
33 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ky është shteti i parë evropian që kthen sirianët në atdhe: Vendi i tyre është i sigurt për të jetuar atje

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c9873ddf31a304e78ea7b2bee12a2cc8

Danimarka është bërë shteti i parë evropian që u thotë migrantëve sirianë se duhet të kthehen në vendin e tyre të lindjes, duke argumentuar se tani është vend i sigurt për ta të kthehen në atdhe.

Kombi skandinav ka hequr lejet e qëndrimit për 94 refugjatë sirianë, pasi përcaktoi Damaskun dhe zonën përreth si të sigurt. Migrantët do të dërgohen në kampe dëbimi, por nuk do të detyrohen të largohen.

Por grupet e të drejtave thonë se qeveria po përpiqet t’u japë migrantëve mundësinë e kthimit në Siri me marrëveshjen e tyre. Mattias Tesfaye, ministri i emigracionit i Danimarkës, tha muajin e kaluar se vendi kishte qenë “i hapur dhe i sinqertë që nga fillimi” me refugjatët që vinin nga Siria.

“Ne ua kemi bërë të qartë refugjatëve Sirianë se leja e tyre e qëndrimit është e përkohshme. Mund të tërhiqet nëse mbrojtja nuk është më e nevojshme”, tha ai, sipas The Daily Telegraph.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img