Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
37 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ky është reagimi më i fortë i Sadije Berishës: Vajza 19 vjeçare bëhen dashnore të burrave të martuar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

eb0f8bdfd0b5da07f03f7c8c66c1a785

Deri më tani është folur shumë për lidhjen e Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit, me modelen e njohur Armina Mevlani, çka solli edhe ndarjen e tij nga ish-gruaja Sadija.

Megjithëse, mediat kanë folur shumë lidhur me qendrimin e mbajtur nga Sadije Berisha, deri më sot kishte munguar një reagim i qartë prej saj. Ndonëse nuk përmend emrat e Shkëlzenit dhe Arminës, duket se statusi i fundit i Sadijes i shkruajtur në anglisht fokusohet tek lidhja e tyra dhe ndarja nga ish-bashkëshorti.

“Ka vajza 19-vjeçare që kanë ambicie të bëhen dashnoret e burrave të martuar dhe me fëmijë dhe dosa prej tyre e nisin këtë karrierë më të reja se aq”, në këtë mënyrë nis statusi i Sadije Berishës, çka të bën të mendosh se është një sulm i drejtpërdrejt për Armina Mevlanin.

Më tej ajo flet edhe për situatën në të cilën është gjendur vetë: “Zemra ime rreh si e një gruaje të neglizhuar me fëmijë, e burgosur në një martesë të ngjashme.”

Postimi i plotë i Sadije Berishës:

Ka vajza 19-vjeçare që kanë ambicie të bëhen dashnoret e burrave të martuar dhe me fëmijë dhe dosa prej tyre e nisin këtë karrierë më të reja se aq.

Kjo është një mendësi aktuale mes vajzave në vendet ish-komuniste si Shqipëria, Rumania etj.

Burra të martuar dhe me pushtet, janë të prirur të përfitojnë nga vajzat e reja që jetojnë në varfëri, duke u ofruar atyre një jetë me udhëtime luksoze fundjavave në vendet që ato vetëm mund t’i shohin në ëndrra apo në televizion.

Dhurata të shtrenjta, veshmbathje firmato i bëjnë këto vajza të duken më me fat në lagjen e tyre. Për fat të keq, këto nisin ta shohin veten e tyre si modele për vajzat e tjera të mjera dhe që dëshirojnë të njëjtën jetë përrallore, ku princi i martuar, nuk kursen asgjë për to.

Burra si këta, kanë 2 ose 3 vajza të reja për “shërbimet” e tyre dhe ndihen si mbretër të botës. Ndërsa gratë e tyre pranojnë tradhtinë dhe marrin përsipër rritjen e fëmijëve pa prezencën e babait.

Gratë dhe fëmijët i vuajnë pasojat më shumë, pasi edhe divorci nuk është një zgjidhje e mirë në Shqipëri.

Një grua e divorcuar me fëmijë gëzon një status të ulët dhe konsiderohet si “mall i përdorur” në tregun e beqarëve të një bote që udhëhiqet nga meshkujt dhe dëshirat e tyre egosite.

Unë e kuptoj që kur je e varfër bën atë që di të bësh më mirë me shpresën për një jetë më të mirë. Unë nuk i paragjykoj vajzat e reja dhe të varfra të vendeve postkomuniste. Jam me fat që nuk kam qenë e varfër asnjëherë që ta shes veten kaq ulët te dikush për t’u bërë dashnorja.

Por e kuptoj se varfëria i krijon këto situata dhe se disa prindër madje i shtyjnë vajzat e tyre që të sillen kështu për një jetë më të mirë.

Unë shpresoj që vajzës sime ti mësoj vetëvlerësim dhe që t’i arrijë vetë ambiciet e saj, në vend që të bëhet dashnorja e ndonjë burri të martuar, duke shpresuar që ai të ketë mjaftueshëm para dhe njohje që asaj t’i hapen dyert.

Dua t’i mësoj që të respektoj veten dhe gratë e tjera. Të jetë ambicione mjaftueshëm për t’u bërë një modele e mirë për vajzat e tjera të reja, duke u treguar atyre se mund të behën dikush në jetë edhe pa qenë nevoja për të bërë seks me njerëz të fuqishëm.

Zemra ime rreh si e një gruaje të neglizhuar me fëmijë, e burgosur në një martesë të ngjashme.

Nëse në këtë botë ka një vëllazëri burrash, ku gjendet ajo e grave? Pse gratë nuk ndalojnë së luftuari mes tyre për të ndalur këto abuzime?

Lexo edhe:

A është ky postim i Arminës që bëri të shpërthejë Sadije Berishën?

“Je bërë si Sadije Berisha, mëso anglisht”, plas keq sherri mes Armina Mevlanit dhe ndjekësve të saj

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img