Hapësire reklamuese

Aktualitet

Kuzhinieri shqiptar kapet me "shtëpi bari" në Angli, bën 2 vite burg dhe paguan vetëm 385 paund (FOTO-EMRI)

Shkruar nga Newsbomb

Një kuzhinier shqiptar, i cili u kap me 171 bimë kanabisi me vlerë mbi 60,000 paund, është urdhëruar të paguajë vetëm 385 paund nga gjykata. Fabio Balliu, 23 vjeç, nga Main Street, Huthwaite, Notts, u burgos për 27 muaj në janar pasi policia bastisi një shtëpi në Spring Gardens, Gainsborough.

Policia e Lincolnshire fillimisht u alarmua nga një fqinj i dyshimtë i cili besonte se një vjedhje po ndodhte më 17 maj të vitit të kaluar. Oficerët shkuan në orën 10 të mëngjesit të nesërm dhe menjëherë ndjenë erën e kanabisit që vinte nga brenda pronës dhe zhurmën e ventilatorëve elektrikë.

Balliu, i cili jetonte në Nottinghamshire, hapi derën e hyrjes dhe u largua me vrap nga prona, por u ndalua dhe u arrestua. Ai u tha oficerëve: “Ok, unë jam nga Shqipëria. Anglishtja ime nuk është e mirë.”

Policia gjeti një zonë ndenjeje në dhomën e përparme me një shtrat divan dhe frigorifer të zbrazët, gjë që sugjeroi se kultivuesi ndoshta nuk jetonte në pronë. Në shtëpi u gjetën tre zona kultivimi, me 87 bimë kanabis në fazën e lulëzimit dhe 84 bimë kanabis në gjendje vegjetative.

Balliu pranoi se prodhonte kanabis dhe u burgos në fillim të këtij viti pasi një gjykatës i tha: "Ti luajte një rol të rëndësishëm dhe udhëtove rregullisht nga Nottinghamshire në Gainsborough për të kujdesur këtë rritje."

Një seancë dëgjimore e krimit në Gjykatën e Lincoln Croën iu tha se vlera e kanabisit të gjetur në Spring Gardens ishte rënë dakord në 60,054 paund. Megjithatë, gjykata u tha se Balliu kishte në dispozicion asete prej vetëm 385 paundësh, të cilat ishin në një llogari bankare të lidhur me prodhimin e kanabisit.

Gjyqtarja Catarina Sjolin Knight urdhëroi Balliun që të paguante shumën prej 385 £ brenda dy muajsh.

"Përfitimi në këtë rast është vlera e kanabisit dhe paratë në llogarinë bankare. Ju keni vetëm një pasuri të besueshme, që janë paratë në llogarinë bankare, që janë 385 £. Ju duhet ta paguani atë brenda dy muajsh. Nëse nuk e bëni këtë, do të ketë një burg tjetër një ditë, por shuma do të jetë ende e papaguar", tha gjyqtarja.

Lajmi origjinal: Albanian chef caught with £60k cannabis plants ordered to pay back just £385

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese