Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
29 °
Mër
31 °
Enj
32 °
Pre
26 °
E hënë, 23 Maj, 2022
spot_img

Kuvendi nis punimet, fokusi tek reforma në drejtësi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

 

Kuvendi i Shqipërisë nis sot pasdite sesionin e ri parlamentar për vitin 2015. Në seancën e parë do të bëhet miratimi i programit dhe i kalendarit të punës.  Rikthimi i opozitës pritet që t’i japë jetë debateve të ashpra, lidhur kjo edhe me çështjet e nxehta që do të hidhen në diskutim.

Kalendari i punimeve për këtë sesion, pritet të jetë i ngjeshur ku fokusi do të jetë tek reforma në sistemin e drejtësisë. Për reformën në drejtësi, rikthimi i opozitës në Parlament, imponon një riorganizim të punëve të komisioneve parlamentare.

Diskutime pritet të ketë edhe çështja e dekriminalizimit të Parlamentit, kërkuar nga opozita si pjesë e paktit mes maxhorancës dhe opozitës për rikthimin e kësaj të fundit në Parlament. Mes këtyre kërkesave janë ndërtimi i një ligji për dekriminalizmin e Parlamentit dhe ngritja e një komisioni për respektimin e vendimeve të Gjykatës Kushtetuese.

Pas, në planet e punimeve të Parlamentit, nuk mbeten as çështjet e ndërhyrjes në Kodin Zgjedhor për reformën territoriale si dhe hapja e dosjeve të komunizmit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img